Noha a nemzetközi sajtó szerette azt a látszatot kelteni a 60-as években, hogy a „brit zenei invázió” két élcsapata, a Beatles és a Rolling Stones között kibékíthetetlen ellentét feszül, ennek vajmi kevés köze volt a valósághoz. A Beatles nem csupán saját dala (I Wanna Be Your Man) „bérbeadásával” segítette a karrierje elején járó Stonest 1963-ban, de pár évvel később a tagjai teljes vállszélességgel álltak ki Mick Jagger mellett, amikor úgy tűnt, hogy a jellegzetes szájú és hangú énekes nem fogja tudni megvalósítani filmsztárságról szőtt álmait.
Si Litvinoff hollywoodi producer 1968 elejét részben azzal töltötte, hogy megpróbált rendezőt találni a forgatókönyvhöz, amelyet Terry Southern Anthony Burgess sokkoló és disztópikus 1962-es kisregényéből, a Mechanikus narancsból írt (Magyarországon a könyv először 1990-ben, Gépnarancs címmel jelent meg). Olyanoknak küldte el a gépelt verziót, mint John Boorman (Zardoz, Excalibur), Roman Polanski (Roseamary gyermeke, A zongorista), Tinto Brass (Caligula, Salon Kitty), Ken Russell (Szerelmes asszonyok, Mahler), Nicolas Roeg (Vándorrege, Ne nézz vissza!) és John Schlesinger (Éjféli cowboy, Maraton életre-halálra). A forgatókönyvhöz csatolt kísérőlevélben Litvinoff arra célozgatott, hogy a Beatlest érdekli a soundtrack elkészítésének lehetősége, a főszerepet pedig Mick Jaggernek vagy az ekkoriban Michelangelo Antonioni sikerfilmje, az 1966-os Nagyítás miatt popkulturális ikonnak számító David Hemmingsnek kellene adni.
Jagger nem sokkal korábban vette meg a súlyos anyagi gondokkal küzdő Burgesstől a Mechanikus narancs megfilmesítésének jogát csupán 500 dollárért, majd később jóval nagyobb összegért adta el Litvinoffnak. Amikor kiderült, hogy Terry Southern Hemmingset látná szívesebben a filmben, a Rolling Stones frontembere híres barátaival – például a Beatles tagjaival, Marianne Faithfull-lal, a filmrendező Christian Marquanddal és Peter Blake képzőművésszel − petíciót íratott alá, amelyet aztán elküldtek a forgatókönyvírónak. Ez állt benne:
Kedves Mr. Southern!
Az alulírottak hevesen tiltakoznak az ellen, hogy David Hemmings kapja Alex szerepét a Mechanikus narancsban Mick Jagger helyett, valamint csalódásukat fejezik ki annak okán, hogy ön Hemmingset preferálja.
Végül Hemmings és Jagger is hoppon maradt: Megjelent a színen az ünnepelt rendezőzseni, Stanley Kubrick, aki a szerep eljátszására született Malcolm McDowell-lel forgatott filmet Burgess munkájából. Kubrick műve 1971-ben került a mozikba, és nem csupán hatalmas sikert aratott, de óriási botrányt is okozott az értelmetlen erőszak cinikus ábrázolásával.