Old Time RNR Magazine

Tom Jones 11 legjobb duettje

2021. október 01. - Teakbois

jones_joplin_22.jpg

A brit ATV Midlands tévécsatorna 1969 és 1971 között összesen 65 részt gyártatott és sugárzott óriási sikerrel a This Is Tom Jones című zenés műsorból. A koncepció minden egyes adásban a következő volt: a címbéli sztár énekel pár dalt a saját repertoárjából, aztán egyéb sztárokat fogad, akikkel eldiskurál, majd duettezik velük az ő slágereik és feldolgozásaik közül válogatva. (Ezenkívül az Ace Trucking Company komikus csapat produkciói kerültek terítékre, akik humoros jelenetekkel fűszerezték a showt visszatérő vendégekként.) Bár sokak számára Jones 1999-es Reload című albuma az etalon, ha a duettjeiről van szó (ezzel küzdötte vissza magát több évtizednyi haknizás után az élmezőnybe), nekem a This Is Tom Jones-ban elhangzott egyvelegek sokkal jobban tetszenek, ugyanis Wales büszkesége a rock történelmének legendás szereplőivel adta elő őket.

Little Richard & Tom Jones

A gospel papnak öltözött Little Richard nevezetű istenség a Rolling Stones helyett tette tiszteletét Jonesnál, Jaggerék ugyanis rangjukon alulinak és kitartóan ápolt botrányhősi hírnevükhöz méltatlannak érezték egy varietéműsorban megjelenni. Kicsi Ricsi alaposan megizzadt a parókája és a műsor előtt magába tolt homokvárnyi kokain miatt, ám a duett így is frenetikusra sikeredett.

Dusty Springfield & Tom Jones

Dusty Springfield nemzeti ikon az USA-ban, ő az a fehér nő, aki megmutatta, hogy a country ízlésesen keresztezhető a legfeketébb soullal. Ugyanakkor választották az év énekesnőjének, amikor Jones az év férfi énekese címet kapta meg, duettjük pedig elegáns könnyedséget sugároz.

Wilson Pickett & Tom Jones

Wilson Pickett és Tom Jones a rocktörténelem egyik legnyerőbb párosának nevezhető az alábbi közös produkciójuk alapján, ilyen férfias és tesztoszteronbomba duettből nem sok születik egy évszázadban. Sajnos a kollaborációnak nem lett folytatása, méghozzá Pickett hibájából. A két sztár remekül kijött egymással a forgatás alatt, így annak végeztével együtt mentek el egy bárba iszogatni. Ám a sokadik pohár után Pickett már nem szerette annyira Jonest, mint eleinte, és végül kijelentette:

Mi, feketék egyszer majd nem szorulunk rátok, fehér szarháziakra. Lesz saját showműsorunk és tévécsatornánk.

Miután az énekes Jones asszisztensét is inzultálta, Tomunk és segédje inkább magára hagyta a morózus sztárt, bár Jonesban egy pillanatra felmerült, hogy behúz neki egy hatalmasat.

Janis Joplin & Tom Jones

Janis Joplinnak semmi kedve sem volt részt venni Tom Jones műsorában, és elkötelezett hippiként úgy érezte, hiteltelenné teszi magát e menedzseri nyomásra kivitelezett lépéssel. A tévéstúdióba érve azonban elpárologtak az aggodalmai, ugyanis kiderült, hogy Jones és ő ugyanazt a fajta vérbeli soul muzsikát imádják. Duettjük (Eddy Floyd Raise Your Hand című dalának felpörgetett és felpörgető változata) a rocktörténelem egyik legizgalmasabbja és legkülönlegesebbje.

Crosby, Stills, Nash & Young & Tom Jones

A hippi favorit Crosby, Stills, Nash & Young supergroupnak (a Stonesszal ellentétben) semmi kifogása nem volt az ő folk rockos világukhoz elvileg abszolút nem passzoló walesi nagyágyúval való együttműködés ellen. Elképesztően ráéreztek egymásra, és a zseniális közös produkciójuk értékéből még az sem von le semmit, hogy a CSNY drogmámorban lebegő edzetlen gárdája (Neil Young hogyhogy talpon bírt maradni ilyen állapotban???) meglehetősen furán mutat a színjózan és fitt Jones mellett, Stephen Stills pedig hiába próbál versenyre kelni Tommal macsó dallamordítás terén.

Jerry Lee Lewis & Tom Jones

Jerry Lee Lewis hatására lett Tom Jones az, aki – kezdő énekesként azonnal rohant megvenni a sarki lemezboltba minden kislemezét, amint megjelentek. Ha élelmes menedzsere, Gordon Mills nem a női szívekbe markoló balladák és nagyívű táncdalok felé navigálja, Jones magától Lewis-féle rock and rollt és Motown soult játszott volna. Ennek ismeretében már nincs mit csodálkozni azon, hogy a „jókora tűzlabdák” mesterével való együtténeklést Jones élete legjobb nyolc percének nevezte.

Aretha Franklin & Tom Jones

A brit (vagy inkább walesi) soul királynője, Shirley Bassey olyannyira összeveszett Jonesszal a duettjük rögzítése közben, hogy távoztában odafirkantotta a tévéstúdió falára ragasztott műsorplakátra, hogy „Tom Jones egy buzi.” Az amerikai soul királynőjével, Aretha Franklinnel azonban teljes volt az összhang, így remek hangulatú duettet adtak elő.

Joe Cocker & Tom Jones

Joe Cocker és Tom Jones valószínűtlen párosnak tűnik:  a mindig fess és tökéletesen éneklő szépfiú és a viseletes, nem különösebben tiszta göncökben érkező „csúnya hangú nem-szépfiú”… A duettjük azonban jobb nem is lehetne, ráadásul a két énekes életre szóló barátságot kötött, mivel rengeteg közös témájuk akadt, elvégre mindketten mélyről, egyszerű munkáscsaládból emelkedtek ki.

Stevie Wonder & Tom Jones

Stevie Wonder egy igazi soul zseni, ráadásul volt annyira jó fej, hogy Tom nagy slágerét, az It’s Not Unusual-t is beleszőtte közös produkciójukba (akárcsak Aretha Franklin). Ahol Wonder megjelenik, ott megtörténik a wonder, azaz a csoda, ami ezúttal sem maradt el: felemelő hangulatú együttműködés született.

Cher & Tom Jones

Cher és Jones az örmény származású énekesnő Sonny Bono által írt legfőbb slágerét prezentálták együtt, méghozzá az eredetinél jóval tüzesebb verzióban. Akinek nem jön meg a kedve tőle egy kis huncutkodáshoz, annak halvér folyik az ereiben.

Tina Turner & Tom Jones

Tom Jones és Tina Turner 1978-ban a washingtoni Warner Színházban adott elő egy perzselő egyveleget. A méltán bálványozott énekesnő veszélyes duettpartner, aki különösebb erőfeszítés nélkül homályosított „kisfiúkká” maga mellett olyanokat, mint Mick Jagger, Rod Stewart vagy Bryan Adams. Egyedül David Bowie-nak és Tom Jonesnak sikerült egyenrangú félnek maradnia vele a színpadon.

MÉG TÖBB TEAKBOIS-FÉLE RETRO:

A bejegyzés trackback címe:

https://otrnrmagazine.blog.hu/api/trackback/id/tr2715980776

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása