1969-ben jelent meg a rockzene hőskorának egyik legfontosabb albuma, a Crosby, Stills & Nash énekes/gitáros trió bemutatkozó anyaga, amelyből igen hamar több millió példány talált gazdára, és ma már a hippi muzsika egyik legékesebb mérföldkövének számít. A Buffalo Springfield, a Byrds és a Hollies ex-tagjait felvonultató supergroup-hoz egy évvel később Neil Young is csatlakozott, majd a többiek Young nélkül folytatták, aztán ismét összejöttek vele, satöbbi… (Ennek megfelelően vagy Crosby, Stills & Nash, vagy Crosby, Stills, Nash & Young néven jelentek meg a kiadványaik.) Crosby, Stills és Nash első nagylemeze attól is különleges, hogy Crosby és Nash egyaránt írtak rá olyan számot, amelyben a tehetséges gitáros-dalszerző-énekesnővel, Joni Mitchell-lel kapcsolatos érzéseiket fogalmazták meg.
David Crosby dalát, a Guinnevere-t a zenész állítása szerint három kedvese ihlette: Christine Hinton, Joni Mitchell és egy nő, akit nem kívánt megnevezni. Hinton volt Crosby nagy szerelme, akit Davidünk Joni Mitchell kedvéért hagyott el. 1969. szeptember 30-án (pont azon a napon, amikor a Crosby, Stills & Nash trió bemutatkozó albuma aranylemez lett) Hinton kölcsönkérte Crosby autóját, hogy beteg macskáit állatorvoshoz vigye vele. Útközben az egyik macska az ölébe ugrott, amitől Hinton úgy megijedt, hogy félrerántotta a kormányt – ennek következtében frontálisan ütközött egy iskolabusszal, és szörnyethalt. A meg nem nevezett nő egyes híresztelések szerint Nancy Ross, akit a Byrds és a Flying Burrito Brothers tagja, Gram Parsons csapott le 1966-ban Crosby kezéről. Ross előszeretettel rajzolt pentagramokat a falakra, az 1973-ban elhunyt Parsons pedig dúsgazdag narancstermesztő családból származott. A Guinnevere szövegében nem csupán a legendabéli Arthur király feleségéhez hasonlítja szerelmét/szerelmeit Crosby, de azt is közli, hogy Guinnevere petagramokat rajzolgat, valamint pávák ténferegnek céltalanul a narancsfák árnyékában. Tehát Ross (és Parsons) „szelleme” valóban áthatja a dalt…
Graham Nash szerzeményét, a Lady Of The Island-et teljes egészében Joni Mitchell ihlette, aki a Crosby, Stills & Nash megalakulásakor már nem Crosby, hanem Nash párja volt. Nash még brit beat zenekara, a Hollies kötelékében írta ezt a szerzeményét és a Marrakesh Express-t is, de a zenekar mindkettőt visszautasította, mondván, túl személyes jellegűek, és ezért nem illenek az ő könnyeden kommersz repertoárjukba. Nasht ez késztette arra, hogy az Egyesült Királyságba való hazatérés helyett az USA-ban maradás mellett tegye le a voksát, és rokonlélek társaival megalapítsa a Crosby, Stills & Nash-t.
Ráadás:
Joni Mitchell 1969-es dala arról, hogy belefáradt David Crosby hűtlenkedéseibe.