A nemzetközi heavy metal színtér állócsillagának számító brit Iron Maiden sosem volt híres arról, hogy nyálas szerelmesdalokkal fárasztja hallgatóit. Az ő szövegeikhez elsősorban a történelem, a sci-fi irodalom és a komolyabb mondanivalójú filmek szolgáltatják az inspirációt. Filmes témában nem egy slágerük akad − elég, ha csak a brit horrorklasszikus, a The Wicker Man hatására írt The Wicker Man című dalukra gondolunk. Na de mi köze a bandának Clint Eastwoodhoz, a mozivászon szűkszavú igazságosztójához?
FIGYELEM! Egyes illusztrációk meztelenséget ábrázolnak, emiatt csak 18 éven felüli és ilyesmire nem érzékeny olvasóink kattintsanak a „TOVÁBB” linkre.
A Where Eagles Dare az 1975-ben alakult és napjainkban már több mint 100 millió eladott albumnál tartó zenekar 1983-as, Piece Of Mind című nagylemezén található. Teljes egészében Steve Harris, a csapat basszusgitáros főnökének fejéből pattant ki, aki 12 éves korában látta először az ihletforrást jelentő háborús filmet, az 1968-as Kémek a Sasfészekbent, amely a népszerű ponyvaíró, Alistair MacLean regénye alapján készült. A filmben Clint Eastwood és Richard Burton német ál-egyenruhába bújó amerikai és brit katonatiszteket alakítanak, akik azt kapják feladatul, hogy szabadítsanak ki egy fogságba esett amerikai tábornokot, akit a nácik a Sas kastély néven emlegetett bajorországi erődbe hurcoltak. Két gyönyörű kémnő is segédkezik nekik, akiket a Hammer horrorfilmek lengyel származású szexszimbóluma, Ingrid Pitt és Burton egyik való életbeli szeretője, a tragikusan fiatalon elhunyt Mary Ure játszanak. Harris dalszövege a film összes emlékezetes pillanatát megidézi: Eastwoodék ejtőernyős érkezését, a hófödte bajor tájat, a hegytetőre épült náci erőd megközelítését, a drótkötélpályás felvonóval történő menekülést és a végső tűzharcot.
Clint Eastwood és Richard Burton, az álruhás jófiúk
Bennfentesek szerint a forgatáson puskaporos hangulat uralkodott, de nem a fegyvereknek köszönhetően: A közvetlen, sztárallűröktől mentes és barátságos Ingrid Pitt és a kamerák látószögén kívül is fennhéjázó dívaként viselkedő Mary Ure ki nem állhatták egymást, és szó szerint megfagyott a levegő, ha egy helyiségben tartózkodtak. Eastwood Ingrid Pitt mellett tette le a voksát, és az egyik forgatási szünetben elvitte motorozni a színésznőt (hogy mi történt a kiruccanás során, arról beszámolók híján csak sejtéseink lehetnek), amivel alaposan ráhozták a frászt a producerekre, mivel szegény fickók rögtön arról kezdtek fantáziálni a hír hallatán, hogy a sztárjaik balesetet szenvednek, tetemes anyagi kárt okozva ezzel a Metro-Goldwyn-Mayer stúdiónak. Annyit mindenesetre bátran kijelenthetünk, hogy Eastwoodék motorozásához kitűnő kísérőmuzsikát biztosított volna az Iron Maiden Where Eagles Dare-je… ha már létezett volna akkoriban.
Ráadás:
Ingrid Pitt nem csupán a The Vampire Lovers című horrorfilmben fürdött egyet a férfi nézők nagy örömére…
… de az Iron Maident dalszerzésre késztető The Wicker Man-ben is.