E cikk megjelenésének napján ünnepli 88. születésnapját egy élő legenda, az úgynevezett outlaw (azaz törvényen kívüli) country műfajának Johnny Cash, Waylon Jennings és Kris Kristofferson mellett legfontosabb alakja, Willie Nelson. Mivel hazánkban nincs akkora kultusza a country muzsikának, mint az USA-ban, a többség nem is tudja, hogy az amerikaiak számára Willie bácsi John Lennonhoz vagy Mick Jaggerhez mérhető sztár.
Willie Nelson 1956-ban kezdte profi énekes-gitárosi pályafutását: eleinte jól fésült, öltönyös dalnokként szolgálta ki a közízlést, ám hiába adott ki 11 albumot efféle imázzsal, nem sikerült a bálványok közé emelkednie. A kudarcokba belefáradva pár évre felhagyott a zenéléssel, majd 1972-től kezdve egyre hosszabb hajú, egyre hobósabban öltözködő és egyre többet füvező „törvényen kívüli” western trubadúrként definiálta újra magát. E pálfordulással óriási rajongótábort szerzett magának, és mióta megjelentette vízválasztó 1975-ös albumát, a Red Headed Stranger-t, ő az Egyesült Államok egyik legnépszerűbb előadója.
Willie Nelson a Miami Vice texasi rangerjeként
Willie Nelson olyan amerikai jelképpé vált, mint a Rushmore-hegybe faragott elnökök vagy John Wayne, így nem csoda, hogy idővel a filmesek is kivetették rá a hálójukat. Willie olyannyira nem volt tehetségtelen színész, hogy például Michael Mann 1981-es bűnügyi filmjében, Az erőszak utcáiban simán elhomályosítja még a főszereplő James Caan alakítását is a Caan által játszott kasszafúró egykori cellatársaként.
Willie Nelson és Don Johnson a Miami Vice forgatásán
1986-ban Willie bácsi az évtized egyik legmenőbb tévésorozatában, a Miami Vice-ban is tiszteletét tette. Az első ízben 1986. november 7-én sugárzott, El Viejo (Az öreg) című epizódban Willie Nelson egy Jack Pierson nevezetű viharvert texasi rangert (azaz olyan cowboy-zsarut, mint amilyen Chuck Norris cseppet sem viharvert Cordell Walkere) alakít, aki szívén viseli akció közben elhalálozott társa fiának sorsát. Amikor a szintén rendőr fiút megöli egy drogdíler, Pierson egyszemélyes bosszúhadjáratot indít, ám később segítséget kap a széria főszereplőitől, James Crockett-től (az énekelni is remekül tudó Don Johnson) és Ricardo Tubbstól (Philip Michael Thomas). A fináléban westerneket idéző össznépi lövöldözés zajlik, amelynek során Pierson halálosan megsebesül. Kifejezetten érdekes az egyik legkeményebben jointoló (és a hatlövetűvel a való életben is jól bánó) amerikai sztárt drogárusok nemeziseként látni, és a munkásságát ismerőknek rögtön az egyik legnagyobb slágere juthat eszükbe az élmény hatására: az 1979-es My Heroes Have Always Been Cowboys-ban Willie Nelson csupán énekelt vadnyugati példaképeiről, a Miami Vice-ban viszont eggyé vált közülük.